Zał. nr 1 do Zarządzenia Dyrektora nr 9/2020z dn.28.082020r.
PROCEDURA ORGANIZACJI I ZACHOWANIA BEZPIECZEŃSTWA W SZKOLE/ ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH PODCZAS ZAPOBIEGANIA, PRZECIWDZIAŁANIA I ZWALCZANIA COVID- 19 OBOWIĄZUJĄCA W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO W CHWALISZEWIE
Na podstawie wytycznych ministra właściwego do spraw zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
Wszystkie zasady zapewnienia bezpieczeństwa w szkole przedstawione w niniejszej procedurze obowiązują każdego pracownika, nauczyciela , ucznia niezależnie od formy zajęć, w których uczestniczy (opiekuńcze, konsultacje, rewalidacyjne itd.), rodziców/prawnych opiekunów oraz interesantów szkoły.
Nadmieniamy, że określone zasady będą obowiązywać w okresie od 1.09.2020r. do odwołania.
§1
Podstawowym celem wdrażanych procedur jest:
- Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom, uczniom, rodzicom i interesantom przebywającym na terenie szkoły.
- Uniknięcie zakażenia pracowników przez osoby z zewnątrz – dostawcy, interesanci.
- Zmniejszenie liczby kontaktów na terenie szkoły.
- Maksymalne ograniczenie korzystania z przestrzeni wspólnych.
§2
Ogólne zasady bezpieczeństwa / pracownicy / interesanci/
- Dyrektor ogranicza ilość pracowników na terenie szkoły do niezbędnego minimum.
- W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem (duszność, kaszel, gorączka) pracownik/ nauczyciel pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły.
- Wejścia do budynków szkoły/przedszkola:
- budynek przedszkola- przy ul. Ostrowskiej 41 - wejście główne- tylko na dzwonek- otwiera pracownik obsługi- wpuszczając tylko dzieci oraz dezynfekuje ręce dzieci/ dopilnowuje umycia rąk
- budynek szkoły przy ul. Ostrowskiej 39- wejście główne dla pracowników szkoły i uczniów
- budynek szkoły przy ul. Ostrowskiej 39- wejście boczne na boisko szkolne dla nauczycieli i uczniów w trakcie przerw
- Każdy pracownik/nauczyciel Szkoły Podstawowej w Chwaliszewie przychodzący do pracy, zobowiązany jest po wejściu do szkoły, do dokonania pomiaru temperatury i odnotowaniu na wyznaczonej liście godziny wejścia i wyjścia do szkoły oraz dezynfekcji rąk /w przypadku stwierdzenia podwyższonej temperatury powyżej 380 C osoba ta nie wchodzi na teren szkoły/ informuje o takim fakcie dyrektora szkoły lub sekretariat.
- Pracownicy/nauczyciele bezwzględnie przy każdym wejściu na teren szkoły, w trakcie pracy często odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk i myją ręce wg instrukcji umieszczonych w widocznych miejscach w szkole.
- Pracownicy/nauczyciele nie przemieszczają się zbędnie po placówce.
- Pracownicy obsługi przebywają w wyznaczonych pomieszczeniach, stanowiących dla nich zaplecze socjalne / przerwa śniadaniowa/.
- W celu ograniczenia wejścia osób z zewnątrz do szkoły, interesanci mogą pozostawić dokumenty w skrzynce podawczej umieszczonej w przedsionku szkoły.
- W sytuacji koniecznego załatwienia spraw w sekretariacie szkoły interesant:
- umawia się telefonicznie w sekretariacie szkoły/ jeśli to możliwe, a sprawa nie jest bardzo pilna
- korzysta z dzwonka przy wejściu do szkoły i czeka na pracownika obsługi
- po wejściu do szkoły bezwzględnie odkaża ręce płynem do dezynfekcji rąk i poddaje się pomiarowi temperatury przez wyznaczonego pracownika obsługi /w przypadku stwierdzenia podwyższonej temperatury powyżej 380C osoba ta nie zostanie wpuszczona na teren szkoły
- korzysta z maseczki / przyłbicy
- Dyżurujący pracownik obsługi odnotowuje przybycie interesanta w zeszycie wejść/wyjść.
- Zapisy punku 9 i 10 obowiązują również w przypadku, kiedy interesantem jest pracownik/nauczyciel szkoły, który w danym dniu nie pracuje zgodnie z wyznaczonym harmonogramem.
- Dyżurujący pracownik obsługi kieruje interesanta do sekretariatu szkoły.
- Do sekretariatu szkoły wchodzi się pojedynczo.
- Przy wejściu głównym umieszcza się numery telefonów do:
- sekretariatu szkoły: 627224540 lub 519370844
- właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej: 603119875
§3
Szczegółowe zasady przyprowadzania i odbierania ucznia
- W trosce o wspólne bezpieczeństwo na czas obowiązujących obostrzeń rodzice/opiekunowie prawni mają całkowity zakaz wchodzenia do budynku szkoły/przedszkola.
- Do szkoły/ przedszkola dzieckozdrowe przyprowadza tylko jeden rodzic , w oczekiwaniu na wejście dziecka do szkoły/ przedszkola powinien zachować odstęp 2 m od kolejnego rodzica z dzieckiem. Należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności - nie wchodzi do szkoły/ przedszkola..
- Umożliwia się skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk / w przypadku powzięcia od rodzica/ prawnego opiekuna informacji o alergii na płyn dezynfekujący, dziecko kierowane jest do toalety celem umycia rąk/.
- Rodzic zgłasza pracownikowi obsługi chęć wcześniejszego odebrania dziecka ze szkoły telefonicznie bądź dzwoniąc dzwonkiem przy wejściu i oczekuje na nie w strefie wejścia do szkoły - przed szkołą.
§4
Odpowiedzialność rodzica/opiekuna prawnego
- W celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom oraz pracownikom przebywającym w placówce, rodzic/ prawny opiekun zobowiązany jest do:
- przyprowadzania/ przysyłania do placówki dziecka zdrowego – bez objawów chorobowych,
- przekazania informacji o stanie jego zdrowia, w tym objawów alergii,
- zaniechania posyłania dziecka do szkoły, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji, a po zakończeniu odbycia kwarantanny rodzic/prawny opiekun zobowiązany jest dostarczyć dyrektorowi oświadczenie, iż wszyscy domownicy zostali wyleczeni i pozostają zdrowi. W przypadku pozyskania przez pracownika szkoły informacji, że uczeń, którego rodzina poddana jest kwarantannie przebywa w szkole, dyrektor niezwłocznie zawiadamia powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną oraz, w razie potrzeby, prosi o pomoc policję.
- Dziecko nie może zabierać do szkoły żadnych zbędnych przedmiotów (zabawki, klocki, czasopisma itp.)
- Regularnie przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny, aby unikało dotykania oczu, nosa i ust, często myło ręce wodą z mydłem , nie podawało ręki na powitanie, starało się zachować dystans od innych dzieci.
- Zwracać uwagę na odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas kichania i kasłania.
- Codziennie wyposażyć dziecko w maseczkę ochronną
- Rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do natychmiastowego odebrania telefonu z placówki.
- Na wezwanie rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do natychmiastowego odbioru dziecka.
§5
Organizacja zajęć w szkole- lekcyjnych, pozalekcyjnych oraz opiekuńczo wychowawczych.
- Do szkoły może być przyjęte tylko dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Zaleca się, aby nie nosić biżuterii na terenie szkoły – na rękach poniżej łokcia nie można nosić żadnych pierścionków, zegarków, bransoletek, gdyż utrudniają one prawidłowe umycie, dezynfekcję rąk.
- Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów nie może być mniejsza niż 1,5 m2 na 1 osobę (uczniów i nauczycieli).
- Każda grupa/ oddział dzieci odbywa zajęcia w wyznaczonej i stałej sali (za wyjątkiem wyjść do pracowni przedmiotowych).
- W sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów powinny wynosić min. 1,5 m (1 uczeń – 1 ławka szkolna, za wyjątkiem sali nr 31, sali nr 13- sala informatyczna).
- Z pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia zostały usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować ( dywany, firanki, pluszaki, gry planszowe, puzzle).
- Ustalono inne godziny rozpoczynania zajęć dla uczniów klas I-III oraz IV-VIII celem zmniejszenia liczby uczniów na korytarzach szkolnych.
- Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły zobowiązani są do noszenia maseczek/ przyłbic w przestrzeniach wspólnych
- Każdy nauczyciel klas I-III zobowiązany jest do opieki nad uczniami danego oddziału również w czasie przerwy, którą uczniowie danego oddziału spędzają w izolacji od uczniów innych oddziałów.
- W przypadku użycia przyborów do ćwiczeń wykorzystywanych podczas zajęć danej grupy należy je dezynfekować przed użyciem kolejnej grupy. Nauczyciel jest zobowiązany do dezynfekcji przyrządów i przyborów.
- Jeżeli do danej sali lekcyjnej wchodzi na zajęcia inna grupa uczniów wówczas nauczyciel ma obowiązek zgłaszania tego pracownikowi obsługi, który dezynfekuje i wietrzy klasę.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- W przypadku korzystania z sali gimnastycznej może przebywać w niej jedna grupa uczniów. Po każdych zajęciach używany sprzęt sportowy musi zostać zdezynfekowany przez nauczyciela.
- Po każdej przerwie wyznaczony pracownik obsługi dezynfekuje powierzchnie korytarzy, toalet, klamki, poręcze.
- Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, a w razie potrzeby częściej- odpowiedzialni nauczyciele prowadzący zajęcia i pracownicy obsługi.
- Nauczyciele powinni tak organizować pracę na zajęciach, aby ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
- Należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała ucznia w przypadku objawów chorobowych. Zgoda może być przekazana za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub przekazana w pierwszym dniu pobytu dziecka w szkole.
- Jeżeli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu(gabinet pielęgniarki szkolnej) i niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły i rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
- Wychowawcy zostali zobowiązani do pilnego i systematycznego uaktualnienia danych kontaktowych rodziców/ opiekunów
- Pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe wskazujące na chorobę zakaźną, zaopatrzone w maseczki ochronne, rękawiczki jednorazowe i przyłbicę oraz płyn do dezynfekcji rąk.
- W pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia zapewnia się: płyn do dezynfekcji rąk, płyn do dezynfekcji powierzchni, ręcznik jednorazowy, mydło w płynie.
- Pracownicy oraz uczniowie wyrzucają zużyte jednorazowe środki ochrony osobistej do zamykanych, wyłożonych workiem foliowym koszy znajdujących się na korytarzach.
§6
Organizacja zajęć opiekuńczo – wychowawczych w świetlicy
- Do świetlicy uczęszczają dzieci tylko do niej zapisane w godzinach ustalonych z rodzicami.
- Jeżeli dziecko nie jest zapisane do świetlicy szkolnej, rodzic/prawny opiekun kontaktuje się ze szkołą, wypełnia kartę zgłoszenia i zapisuje dziecko do świetlicy.
- Do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele.
- Uczniowie mogą korzystać z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi, o ile warunki atmosferyczne na to pozwalają.
- W przypadku korzystania ze sprzętu na boisku podczas zajęć będzie on regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeżeli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
- Nie należy organizować żadnych wyjazdów i wycieczek.
- Zajęcia odbywają się z zachowaniem zasady 1,5 m2 na osobę. W razie potrzeby i możliwości mogą zostać wykorzystane inne sale dydaktyczne.
§7
Biblioteka
- Zapewnia się nauczycielom bibliotekarzom, mającym kontakt z użytkownikami, dostęp do środków ochrony indywidualnej(przyłbice) i preparatów do dezynfekcji rąk i powierzchni.
- Pomieszczenie powinno być, w miarę możliwości wietrzone.
- Przed rozpoczęciem pracy w bibliotece, tuż po przyjściu do szkoły obowiązkowo należy umyć ręce wodą z mydłem.
- Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (rekomendowane są 1,5-2 metry).
- Podczas pracy, regularnie często i dokładnie, myć ręce wodą z mydłem zgodnie z instrukcją, znajdującą się przy umywalce i dezynfekować osuszone dłonie środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
- Należy pilnować, aby użytkownicy nie wchodzili do biblioteki, zatrzymują się w wyznaczonym miejscu ( stolik przy drzwiach) i nauczyciel bibliotekarz wypożycza książki.
- Uczniom i innym osobom korzystającym z biblioteki ogranicza się użytkowanie księgozbioru w wolnym dostępie .
§10
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
- Pracownicy obsługi sprzątają pomieszczenia oraz w miarę potrzeb dezynfekują ciągi komunikacyjne, powierzchnie dotykowe ( poręcze, klamki, wyłączniki) i powierzchnie płaskie (blaty w salach i na jadalni, poręcze - oparcia krzeseł) oraz toalety – czynności te wpisują w kartę monitoringu.
- Wszyscy pracownicy zobowiązani są do regularnego mycia rąk wodą z mydłem oraz dopilnowania, aby czynności te wykonywali uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
- Dyrektor prowadzi monitoring codziennych prac porządkowych, wykonywanych przez pracowników obsługi, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach , klawiatur, włączników. W tym celu prowadzona jest : „Karta monitorowania codziennych prac porządkowych”.
Karta monitorowania codziennych prac porządkowych
POMIESZCZENIE/ .............................................................
DATA |
Czystość pomieszczenia- sprzątanie |
Dezynfekcja powierzchni dotykowych (poręcze, klamki, powierzchnie płaskie, w tym blaty, włączniki itp.) Dezynfekcja użytego na zajęciach sprzętu
|
||
godzina
|
czytelny podpis |
godzina |
czytelny podpis |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji. Wszyscy pracownicy odpowiedzialni za wydawanie środków do dezynfekcji oraz pracownicy korzystający z nich są zobowiązani do zapoznania się z zaleceniami producenta i zachowania wszelkich zalecanych środków ostrożności.
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje (plakaty).
- Zużyte środki ochrony wyrzucane są do zamykanego kosza. Obok kosza lub na nim zamieszcza się informację: „Kosz na odpady materiałów służących do dezynfekcji”.
§11
Żywienie
- Przy organizacji żywienia w szkole, obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa, odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadza się zasady szczególnej ostrożności:
- Pracownicy w kuchni zobowiązani są do zachowania odległości (co najmniej 1, 5 m).
- Pracownicy, o których mowa w pkt 1. stosują środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów.
- Każdy pracownik dba o utrzymanie wysokiej higieny, dokonuje mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
- Odpady materiałów służących do dezynfekcji oraz zbędne opakowania niezwłocznie po dokonaniu dezynfekcji wyrzucane są specjalne wyznaczonego zamkniętego kosza. Obok kosza lub na nim zamieszcza się informację: „Kosz na odpady materiałów służących do dezynfekcji”.
- Pracownicy wyrzucają zużyte jednorazowe środki ochrony osobistej do zamykanych, wyłożonych workiem foliowym koszy znajdujących się poza kuchnią.
- Przy stolikach zachowuje się odległość co najmniej 1,5 m pomiędzy osobami spożywającymi posiłki. Zapewnia się spożywanie posiłków jednej osobie przy jednym stoliku.
- Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać.
§12
Pracownicy
- Dyrektor zapewnia:
- Sprzęt, środki czystości i do dezynfekcji, które zapewnią bezpieczne korzystanie z pomieszczeń szkoły, boiska oraz sprzętów i przedmiotów znajdujących się w szkole;
- Płyn do dezynfekcji rąk - przy wejściu do budynku oraz w miejscu przygotowywania posiłków, a także środki ochrony osobistej, w tym jednorazowe rękawiczki, maseczki ochronne/osłona na usta i nos dla pracowników szkoły pracowników do wykorzystania w razie zaistnienia takiej potrzeby;
- Plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych oraz instrukcje dotyczące prawidłowego mycia rąk przy dozownikach z płynem;
- Pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe wskazujące na chorobę zakaźną, zaopatrzone w maseczki ochronne, rękawiczki jednorazowe i przyłbicę oraz płyn do dezynfekcji rąk (przy wejściem do pomieszczenia);
- Pełną informację dotyczącą stosowanych metod zapewniania bezpieczeństwa i procedur postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia wszystkim pracownikom szkoły jak i rodzicom dzieci uczęszczających do szkoły.
- Kontaktuje się z rodzicem/rodzicami/opiekunem prawnym/opiekunami prawnymi –telefonicznie, w przypadku stwierdzenia podejrzenia choroby u ich dziecka;
- Informuje organ prowadzący o zaistnieniu podejrzenia choroby u ucznia, pracownika szkoły;
- Współpracuje ze służbami sanitarnymi;
- Instruuje pracowników o sposobie stosowania procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia;
- Zapewnia taką organizację, która umożliwi przychodzenie/wychodzenie oraz przebywanie uczniów w szkole, uwzględniając zasady: 1,5 m2 na osobę, 1,5- 2 m dystansu społecznego pomiędzy osobami i 1,5 m odstępu pomiędzy stolikami w sali podczas zajęć;
2. Każdy pracownik/ nauczyciel szkoły zobowiązany jest:
- Postępować zgodnie z przepisami wprowadzonymi Procedurami bezpieczeństwa
- Stosować zasady profilaktyki zdrowotnej w formie:
- regularnego mycia rąk przez 20 sekund mydłem i wodą lub środkiem
dezynfekującym zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych, - zakrywania ust i nosa maseczką/ przyłbicą w częściach wspólnych szkoły (po za salą lekcyjną)
- kasłania, kichania w jednorazową chusteczkę lub wewnętrzną stronę łokcia,
- unikania skupisk ludzi,
- unikania dotykania oczu, nosa i ust,
- unikania kontaktu z osobami, które źle się czują;
- Mierzyć temperaturę bezdotykowym termometrem po wejściu do budynku szkoły. Pomiar temperatury ciała jest możliwy po uprzednim uzyskaniu zgody w formie ustnej.
- Pracownik/nauczyciel dezynfekuje ręce niezwłocznie po wejściu do budynku szkoły;
- Informować dyrektora lub osobę go zastępującą o wszelkich objawach chorobowych, wskazujących na chorobę zakaźną u ucznia;
- Zachowywać dystans między sobą – minimum 1,5 m;
- Unikać organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu.
3. Pracownicy obsługi przebywają w wyznaczonych pomieszczeniach
4. Pracownicy obsługi w szkole:
- Myją i dezynfekują ręce po każdej czynności związanej ze sprzątaniem, myciem, itd.;
- Dezynfekują toalety – na bieżąco, i po każdym dniu pracy szkoły;
- W przypadku skorzystania z sali gimnastycznej dezynfekują używany sprzęt sportowy oraz podłogę;
- Po każdym dniu myją i/lub dezynfekują:
- ciągi komunikacyjne – myją;
- poręcze, włączniki światła, klamki, uchwyty, poręcze krzeseł, siedziska i oparcia krzeseł, blaty stołów, biurek z których korzystają dzieci i nauczyciele, drzwi wejściowe do placówki, szafki w szatni (powierzchnie płaskie), kurki przy kranach – myją i dezynfekują;
- sprzęt wykorzystywany na boisku– myją/dezynfekują;
- wietrzą pomieszczenia, w których odbyła się dezynfekcja, tak aby nie narażać dzieci ani pracowników na wdychanie oparów.
- Przeprowadzając dezynfekcję postępują zgodnie z instrukcją i zaleceniami wskazanymi na opakowaniu przez producenta środka dezynfekującego.
5. Nauczyciele odbywający zajęcia z uczniami:
- Sprawdzają warunki do prowadzenia zajęć – liczba uczniów zgodnie z wytycznymi, objawy chorobowe u uczniów, dostępność środków czystości i inne zgodnie z przepisami dot. bhp;
- Organizują przerwy w czasie zajęć zgodnie z potrzebami uczniów, jednak nie rzadziej niż co 45 minut;
- Sprawują opiekę nad uczniami w czasie przerw;
- Edukują uczniów z zasad profilaktyki zdrowotnej oraz zasad bezpieczeństwa obowiązujących na ternie szkoły;
- Dbają o to, by uczniowie regularnie myli ręce w tym po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, zgodnie z instrukcją wywieszoną przy dozownikach z płynem;
- Wietrzą salę, w której odbywają się zajęcia – przynajmniej raz na godzinę, jeśli jest to konieczne także w czasie zajęć;
- Dbają o to, by dzieci z jednej grupy nie przebywały w bliskiej odległości z uczniami z drugiej grupy;
- Ograniczają aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami;
- Dbają o to, by uczniowie w ramach grupy nie wymieniali się przyborami szkolnymi, a swoje rzeczy (podręczniki, przybory szkolne) trzymali na przypisanej ławce, w swoim tornistrze,
- Zachowują między sobą w kontaktach odstęp wynoszący co najmniej 1,5 m;
- Wyrzucają zużyte jednorazowe środki ochrony osobistej do zamykanych, wyłożonych workiem foliowy koszy znajdujących się na korytarzach.
- Utrzymują kontakt z rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów za pomocą środków komunikacji na odległość.
§13
Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19
- W szkole wyznaczone zostało pomieszczenie do izolacji osoby( gabinet pielęgniarki), u której stwierdzono objawy chorobowe. Pomieszczenie to zostało zaopatrzone w środki ochrony i płyn dezynfekujący.
- W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka, które wskazują na chorobę zakaźną (w przypadku COVID-19 takich jak kaszel, gorączka, duszności), dziecko jest niezwłocznie izolowane od grupy – służy do tego specjalnie przygotowane pomieszczenie.
- Pracownik, który zauważył objawy chorobowe, informuje o tym dyrektora lub osobę go zastępującą.
- Dyrektor/ nauczyciel kontaktuje się niezwłocznie – telefonicznie z rodzicem/rodzicami/ opiekunem/opiekunami dziecka i wzywa do niezwłocznego odbioru dziecka z placówki informując o powodach.
- W przypadku ignorowania prośby o odbiór dziecka podejrzanego o zarażenie, Dyrektor ma prawo powiadomić o tym fakcie Policję, Sąd Rodzinny oraz Powiatową Stację Epidemiologiczną.
- Wskazany przez dyrektora pracownik (sekretarz, nauczyciel) kontaktuje się telefonicznie z rodzicami pozostałych dzieci z grupy i informuje o zaistniałej sytuacji.
- Nauczyciel opiekujący się grupą, przeprowadza dzieci do innej, pustej sali, a sala, w której przebywało dziecko z objawami chorobowymi jest myta i dezynfekowana (mycie podłogi, mycie i dezynfekcja – biurek, krzeseł).
- Dziecko w izolacji przebywa pod opieką pracownika szkoły, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa – przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, przed wejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną i rękawiczki.
- Rodzice izolowanego ucznia odbierają ucznia ze szkoły przy głównych drzwiach wejściowych do budynku placówki.
- W przypadku wystąpienia u pracownika szkoły będącego na stanowisku niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID-19, pracownik niezwłocznie przerywa swoją pracę i informuje dyrektora lub osobę wyznaczoną o podejrzeniu – zachowując stosowny dystans i środki ostrożności, aby nie dochodziło do przenoszenia zakażenia.
- Dyrektor lub osoba wyznaczona wstrzymuje przyjmowanie do szkoły kolejnych dzieci do czasu wymycia i dezynfekcji obszaru, w którym przebywał i poruszał się pracownik.
- Dyrektor lub osoba wyznaczona zawiadamia powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną (numer znajduje się na tablicy ogłoszeń) i wprowadza do stosowania na terenie placówki instrukcji i poleceń przez nią wydawanych.
- Obszar, w którym przebywał i poruszał się pracownik z podejrzeniem zakażenia COVID-19 jest niezwłocznie skrupulatnie myty, a powierzchnie dotykowe, takie jak klamki, włączniki światła, poręcze, są dezynfekowane przez osobę do tego wyznaczoną.
- Pomieszczenie, które przeznaczone było do izolacji osoby z objawami chorobowymi po opuszczeniu go przez osobę z objawami, jest myte i dezynfekowane są powierzchnie dotykowe.
- Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona sporządza listę osób, z którymi osoba podejrzana o zakażenie miała kontakt, aby je poinformować lub w razie potrzeby przekazać ją powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- Dyrektor informuje organ prowadzący o wszelkich stwierdzonych objawach chorobowych dzieci czy pracowników wskazujących na możliwość zakażenia COVID-19.
- Dyrektor wraz z organem prowadzącym i w uzgodnieniu z powiatowa stacją sanitarno-epidemiologicznej podejmują decyzję odnośnie dalszych działań w przypadku stwierdzenia na terenie placówki zakażenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym zawieszenia zajęć, nauczania hybrydowego lub zdalnego.
- W przypadku uzyskania informacji od rodziców lub pracowników o potwierdzonym
zarażeniu wirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniu w placówce, dyrektor niezwłocznie informuje organ prowadzący i kontaktuje się z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego postępowania. - Zawsze, w przypadku wątpliwości co do stanu zdrowia, należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.