Dostrzegając duże znaczenie zagadnień ekologicznych we współczesnym świecie oraz potrzebę poszerzenia świadomości ekologicznej uczniów w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Chwaliszewie zorganizowano dnia 01 grudnia 2021r. Dzień Ekologa.
Głównym celem całego wydarzenia było zainteresowanie uczniów naszej szkoły problemami związanymi z zanieczyszczeniem środowiska oraz rozbudzenie przekonania, że każdy z nas może chronić naszą planetę przed następującą degradacją poprzez codzienne prawidłowe nawyki.
W Spotkaniu udział wzięli uczniowie klas I- III, IV- VIII – łącznie w Dniu Ekologa wzięło udział 75 uczniów. Wszyscy uczniowie zostali podzieleni na zespoły. Każda z grup wykonywała różnego rodzaju zadania zdobywając punkty. Poziom wiedzy i umiejętności uczniów, a także poprawność udzielanych odpowiedzi oceniała komisja konkursowa w składzie: Renata Marciniak, Kamilla Paulińska, Lucyna Radojewska-Felczak, Monika Frukowska.
Zorganizowana następujące konkursy:
- „Co zrobić, by Ziemia była zdrową i czystą planetą?” – zadanie plastyczne, celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań uczniów problemami ziemi oraz tematyką ekologii (klasy I-III)
- „Kto umie ten segreguje” klasy I-III oraz „Segregacja jest ok.” klasy IV-VIII – z ekologią nierozerwalnie związane jest zbieranie i segregowanie śmieci, co niestety robimy jeszcze w zbyt małym stopniu. Celem konkursu była nauka dzieci i młodzieży jak poprawnie segregować śmieci (rozgrywki dotyczące sortowania śmieci na czas)
- „EKO Quizu” podczas tego konkursu uczniowie klas I-III mogli zweryfikować swoją wiedzę na temat ochrony środowiska. Dzieci podają numer pytania i odpowiadają na nie. Czy wiesz……..
-„Ekogłówka czyli układamy hasło”- zadanie polegało na ułożeniu ekologicznego hasła . Liczy się poprawność ułożonego hasła i czas. Celem konkursu było uwrażliwianie na konieczność ochrony środowiska naturalnego oraz integracja uczniów z różnych klas.
-„Woda źródłem życia” – wiemy, że bez wody człowiek przeżyłby zaledwie klika dni. Dlatego musimy ją chronić i dbać o jej czystość nie tylko dla nas, ale i dla następnych pokoleń. Konkurs ten polega na tym, aby trzyosobowa sztafeta w jak najkrótszym czasie przeniosła kubek wody dla spragnionego gościa. Zadnie musi wykonać w płetwach. Liczy się czas i ilość przyniesionej wody.
-„Piramida ekologiczna”- konkurs polega na tym, aby w czasie 20 sekund ustawić jak najwyższą piramidę z papieru toaletowego. Liczymy ilość rolek w piramidzie (jedna rolka jeden punk i czas), Cel konkurencji to wdrażanie uczniów do zdrowej rywalizacji oraz rozbudzanie zainteresowań recyklingiem papieru.
-„Ekologiczny rzut do kosza” – zadanie polega na celnym trafieniu, niestety nie piłką a plastikową butelką. Celem tego konkursu było wykorzystanie surowców wtórnych do zabaw oraz gier podwórkowych.
Wszystkie konkursy miały następujące cele:
- rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych wśród uczniów,
- uwrażliwianie na konieczność ochrony środowiska naturalnego,
- uświadomienie uczniom źródeł zagrożeń dla środowiska naturalnego oraz możliwości walki z tymi zagrożeniami,
- wdrażanie do posługiwania się zdobyta wiedzą i umiejętnościami w nowej sytuacji problemowej,
- wdrażanie uczniów do zdrowej rywalizacji,
- integracja uczniów z różnych klas.
Na zakończenie ekologicznego dnia wszystkie klasy wykonały strój ekologiczny, nadając drugie życie niepotrzebnym już przedmiotom. Modele zaprezentowały stroje na pokazie mody ekologicznej.
Cała impreza odbywała się przy współpracy z RCEE w Krotoszynie
i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Każdy dołożył swoją cegiełkę do budowy wspaniałego gmachu społecznej świadomości ekologicznej. Chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę na to, że warto żyć ekologicznie, a to jak będzie wyglądał nasz świat i nasze zdrowie zależy od nas samych.