Nocowanie z Panem Kleksem
Chyba wszyscy znają Pana Kleksa. Szalonego profesora, którego uwielbiają wszyscy bez względu na wiek. Lektura oddziałuje na wiele zmysłów. Uczniowie wybrają się na lekturową podróż. A w “Akademia Pana Kleksa”, można spodziewać się totalnego szaleństwa. Przy okazji rozwiązywania zagadek i poszukiwania zaginionych przedmiotów, dostajemy sporą dawkę wiedzy o zwierzętach, kosmosie, roślinach i ekologii. Lekcja kleksografii, geografia z globusem zamiast piłki czy wyplatanie liter to tylko niektóre spośród zajęć, proponowanych uczniom przez Ambrożego Kleksa. Czy łatwo jest dorównać tym ideałom? Jak sprawić, by uczniowie poczuli choć odrobinę magii akademii?
17 maja Filia nr 5 KBP razem z Biblioteką Szkolną zorganizowały dla uczniów w Chwaliszewie wspólną noc pod hasłem „Nocowanie z Panem Kleksem”. Chętnych nie brakowało na odkrywanie nowych przygód w nocnej akademii. Odbyły się lekcje takie jak rupieciarnia, gdzie uczniowie przerodzili się w lekarzy starych przedmiotów. Wielką radość przyniosła także lekcja portretologii, dzięki której mamy piękną szkolną wystawę prac.
Ale to nie koniec przygód. Okazało się, że uczniowie chętnie odbyli także lekcję muzyki- śpiewając piosenki z Akademii przy wspólnym posiłku. Za przepyszną kolację dziękujemy Radzie Rodziców, która ufundowała pizzę dla wszystkich uczestników nocnej akademii. Po szalonych lekcjach przyszedł czas na odpoczynek. Uczniowie obejrzeli film w nowej wersji „Akademia Pana Kleksa” po którym zasnęli. Pan Kleks traktuje sny jako niezwykle ważne zjawisko, zanurzone w głębokim znaczeniu. Symbolika marzeń, które są zbierane, przetwarzane i kształtowane przez Pana Kleksa, ukazuje, jak istotną rolę odgrywają one w kształtowaniu rzeczywistości w Akademii.
Ciekawe co przyśniło się naszym uczniom po wielu wieczornych przygodach?
Książka Jana Brzechwy ma tak wiele możliwości wykorzystania , że trudno jest się zdecydować, co wybrać wśród tylu pomysłów… Uczniowie bardzo polubiły przygody w niezwykłej akademii i towarzyszyły im ogromne emocje podczas opowiadania o tym, co najbardziej im się podobało oraz za co polubiły pana Kleksa.